הגשת הצהרת הון למס הכנסה – כל שצריך וחשוב לדעת

מרגע שתידרשו להגיש את הצהרת ההון לרשויות יעמדו לרשותכם 120 ימים (4 חודשים) להגיש את ההצהרה למס הכנסה. פרק זמן זה נחשב לארוך יחסית כיוון שלעתים נדרשים לא מעט אישורים ודוקומנטציה, ולוקח זמן לארגן את כל החומר שיש להגיש במסגרת הצהרת ההון.

מדוע מס הכנסה מבקשים הצהרת הון?

במס הכנסה מעוניינים לבדוק כמה אתם "שווים". בעגה המקצועית הצהרת הון נקראת "דין וחשבון על רכוש והתחייבויות", משמע, שבמידה ויש ברשותכם נכס, לדוגמא דירת מגורים (נכסים), ואותו הנכס עלה לכם 1,000,000 ₪, וכנגד נכס זה יש לכם תשלום משכנתא (התחייבות) של 600,000 ₪, אזי ההון שלכם הוא 400,000 ש"ח. (נכס פחות ההתחייבות).

מה בדיקת הצהרת ההון נותנת למס הכנסה?

מס הכנסה מעוניינים לבדוק ולוודא שלא "העלמתם" מס, על כן, אם נמשיך עם הדוגמא מהפסקה הקודמת, בהצהרת ההון הראשונה שהגשתם שווה 400,000 ש"ח ובהצהרת ההון הבאה יהיה ברשותכם הון בשווי שווה 10 מיליון שח – במס הכנסה יבדקו שאכן הצהרתם על רווחים המספיקים והמתאימים הן להגדלת ההון והן למחיה השוטפת וההוצאות של משפחתכם וביתכם.

כל כמה זמן מס הכנסה מבקשים הצהרת הון?

הכלל המנחה הוא, שבשנה הראשונה לפתיחת העסק מוגשת הצהרת הון ראשונה, ולאחר מכן כל 5 שנים (זאת לעומת דוח שנתי שמוגש כל שנה).

מה צריכה לכלול הצהרת ההון?

הצהרת ההון כוללת פירוט של כל הרכוש וההתחייבויות שלכם ושל בן/בת זוגכם נכון ליום 31.12 של אותה השנה. חשוב להבין ולא לטעות, כל האישורים צריכים להיות נכונים לתאריך זה – לסוף השנה.

אילו נכסים והתחייבויות צריכים להיכלל בהצהרת ההון?

דוגמא לנכסים ולהתחייבויות אשר יש להכליל בהצהרת ההון: נדל"ן, שיפוצים ושיפורים בבית המגורים מעל 6,000 ש"ח, מלאי סחורה בעסק, שיקים עתידיים שחילקתם, הון מניות בחברות ו/או עסקים, חייבים, חשבון בנק, קופת גמל, קרן פנסיה, קרן השתלמות, קרן נאמנות, תיק ניירות ערך, כלי רכב, תכולת מוצרים בבית המגורים, השקעות במט"ח, כסף מזומן בשקלים או מטבע חוץ. מבחינת התחייבויות – הלוואות, חשבון בנק במינוס, הלוואות מאנשים פרטיים וכיוצא בזאת.

האם רישום הצהרת ההון מחושב לפי מחיר עלות או שווי?

הצהרת ההון כוללת עלויות בלבד. לדוגמא, אם רכשתם דירת מגורים במיליון ש"ח והיום אותה הדירה שווה 2 מיליון ש"ח, בהצהרת ההון תצוין העלות המקורית – 1 מיליון ש"ח.

מה ההבדל בין הצהרת הון ראשונה להצהרת הון שנייה?

הצהרת הון ראשונה מהווה את הבסיס להשוואות הון עתידיות (ולכן חשוב ורצוי שתשקף באופן נכון ומדויק את כלל הנכסים וכן שתהיה גדולה עד כמה שניתן).

לעומת זאת, הצהרת הון שנייה ומעלה, נעשית באותו האופן מהבחינה הטכנית, אך על יועץ מס מומחה בהכנת הצהרות הון לבדוק האם ישנם פערים בהון, ולנסות לצמצם את אותם הפערים ככל שניתן, טרם ההגשה.

מה ההשלכות של הגשת הצהרת הון חלקית/לא תקנית?

הצהרת הון חלקית תגרור הליכים מנהליים מול הנישום – קנסות, ריביות, חיובי מס ולעתים אף אישום פלילי.

האם הצהרת הון שנייה יכולה להוביל לדיון במס הכנסה?

בהחלט, במידה והצהרת ההון השנייה ומעלה, משקפת הפרשי הון – הנישום (בעל העסק) יוזמן לדיון הכנסות מול מפקח במס הכנסה, ולעתים גם לדיונים במע"מ ובביטוח לאומי.

על איזה עוד דברים צריך להצהיר?

בנוסך לפירוט אשר נכתב לעיל, יש להצהיר גם על אחזקת כספות, חשבונות בנק בהם הנישום משמש כנאמן, אפוטרופוס או מיופה כוח (ואפילו על חשבון בנק של ועד הבית בו הנכם חברים).

האם אפשר להכין הצהרת הון באופן עצמאי?

התשובה היא כן. אך חשוב להכין את ההצרה באופן מדויק כך שלא יחסרו נכסים ו/או התחייבויות באשר הם. (כדאי ומומלץ לעשות זאת עם יועץ מס אשר מכיר את הדקויות והנקודות הקטנות ביותר ויוכל לסייע לכם להימנע מצרות בעתיד. אך זה לא בגדר חובה).

האם הגשת הצהרת ההון עולה כסף?

כן. עלות הצהרת ההון נקבע לפי כמות הנכסים וההתחייבויות. טווח המחירים הוא 1,000-7,500 ש"ח בתוספת מע"מ, בהתאם להיקף העבודה וכמות הנכסים. (ככל שכמות הנכסים קטנה יותר העלות תהיה נמוכה יותר).

מה צריך להיכלל בהצהרת ההון?

בתחתית המאמר תמצאו קובץ עם רשימת המסמכים שצריך להמציא.

זכרו. האישורים חייבים תמיד להיות נכונים לתאריך 31.12.

על שם מי האישורים צריכים להיות?

האישורים צריכים להיות על שמכם, על שם בן/בת הזוג ועל שם ילדים עד גיל 18 (אם קנית דירה לילד מתחת לגיל 18 או שפתחתם תכנית חסכון לילד – עליכם להצהיר עליה בהצהרת ההון).

איך מגישים את הצהרת ההון?

יש להגיש עותק קשיח עם על האישורים הנלווים. מקור והעתק למס הכנסה.

האם ניתן לתקן הצהרת הון שהוגשה?

הכלל הוא שאין אפשרות לתקן, אלא אם בנסיבות חריגות מאד אשר מצדיקות את התיקון.

כדאי שהצהרת ההון המוגשת תהיה שלמה ולא להסתמך על תיקונים עתידיים.

טיפים להתנהלות נכונה בקשר להצהרת הון

במאגרי המידע של מס הכנסה ישנו מידע רב הנאסף מרשויות המדינה השונות, כך שמידע ופרטים אודות דברים שלא חשבתם או ציפיתם כי מס הכנסה ידע מהם, נמצא בידיהם. בהתאם לכך, חשוב מאוד להתנהל נכון בכל הנוגע להכנה ולהגשה של הצהרת ההון. ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיסייעו לכם לצלוח את התהליך:

  • נסיעות לחוץ לארץ – יש להצהיר על כל נסיעה אל מחוץ לארץ. עליכם יהיה להעביר למס הכנסה פירוט מלא של כל נסיעה, כולל פרטי נסיעות של בני המשפחה. כאשר הנכם ניגשים לערוך השוואה בין הצהרות ההון, משום שאחד הדברים הראשונים שייבדקו הן נסיעות לחו"ל.
  • שיפוץ או בניית בית – במקרה ועשיתם שיפוץ נרחב בביתכם או בניתם בית ונדרשתם לטופס 4, פקיד השומה של מס הכנסה יחזיק באינפורמציה הזו. כך שלא מומלץ 'לשכוח' לדווח על כל ההוצאות הרלוונטיות.
  • זכייה בפסק דין – אם הייתם מעורבים בהתנהלות משפטית, וזכיתם במשפט, זכרו כי עליכם לדווח על כך למס הכנסה, משום שמידע מסוג זה מגיע באופן שוטף לפקידי השומה.
  • שמירת מסמכים- חשוב מאוד לשמור את כל המסמכים המעידים על פעולות חריגות וכן על קבלת כספים ממקורות שונים – מסמכים אלו יעזרו לכם ביותר בשלב הרביעי של הכנת הצהרת ההון.
  • במידה וישנם, הכלילו תשלומי שכר דירה פטורים כחלק ממקורות הכנסתכם ולאמיתות בגידול ההון – הכנסה משכר דירה הפטור ממס נשכח ולא מצוין בהצהרת ההון פעמים רבות. מדובר במקור הכנסה חשוב ביותר על אף שהוא פטור ממס, ומהווה הסבר רלוונטי לגידול בהונכם.
  • מומלץ שלא לקבל העברות כסף מזומן לחשבון הבנק, גם אם הם מאדם קרוב וגם אם אותה העברה בנקאית כרוכה בתשלום עמלה. פקידי השומה ובתי המשפט מתייחסים להעברות בנקאיות שכאלה בחשדנות ונוטים לסווג אותם כהכנסות שהועלמו לעומת העברות תמימות כמתנה לצורך העניין.
  • זכייה בכסף בקזינו אינה מהווה הסבר לגיטימי לגידול בהון – קיים פסק דין ששלל זאת לאור העובדה שלצד שלצד רווחים שכאלה, ישנם גם הפסדים, וההפסדים לרוב עולים על הרווחים (מוכח סטטיסטית), על כן, כל עוד לא יכולים לבדוק את התמונה בכללותה, לא יהיה ניתן להתייחס רק לרווחים.
  • תאמו העברת מתנות בקרב משפחה – במקרה זה, גם הצד המקבל וגם הצד הנותן צריכים לדווח על המתנה הכספית. לגבי מקבל המתנה, מדובר במקור לגיטימי לגידול בהון, עבור נותן המתנה, חשוב שיהיה מקור לגיטימי לכך.
  • חשוב לדווח על הימצאות כסף מזומן בבית או בכספת אם ישנה ברשותכם, חוסר דיווח יגרום לשאלות שיתעוררו באשר לגידול בהון.
  • חובה להצהיר על נכסים שלכם בחו"ל– הסבר על תקבולים עבור נכסים בחו"ל שלא דווח עליהם בהצהרת ההון,  לא יתקבלו על ידי מס הכנסה ולא על ידי בית המשפט.
  • תעדו כל מתנה כספית שאתם מקבלים.
  • נכסי נדל"ן פרטיים – בהצהרת ההון הראשונה או במידה ותרכשו/תמכרו נכס נדל"ן, יהיה עליכם לאגד את חוזרה הרכישה/מכירה, מסמכים נוספים המעידים על הוצאות נלוות, כגון מס רכישה, מס שבח ששילמתם, שכר טרחה של עורך דין, שיפורים ותוספות לבנייה וכיוצא בזאת.
  • התחייבויות פרטיות – אם הלוויתם כסף למישהו, עליכם יהיה לערוך עמו הסכם בכתב, אשר יפרט את כל פרטי ההלוואה, תנאי ההחזר, ותנאי ריבית אם ישנם. בהסכם צריכים להופיע פרטי שני הצדדים באופן מדויק ומפורט. יש לציין כי אין חובה לערוך הסכם זה בליווי של עורך דין. רצוי שכל תשלום החזר בגין ההלוואה שניתנה, יתקבל ויתועד בהעברה בנקאית ו/או בשיק, מאחר ואישורים אלה מהווים ראיה שכל תשלום ואו תקבול יועבר ויתועד בהעברה בנקאית ואו בהמחאה מאחר ומסמך זה מהווה ראיה חזקה.
  • יתרות בבנק – בכל שנה כדאי ורצוי לתעד את יתרות חשבונות הבנק שלכם, בכל בנק בו יש בכל הבנקים בהם מתנהל חשבון בנק. ניתן בקלות להפיק את אישורי היתרה מאתרי הבנקים השונים. מעבר לכך, הבנקים מחויבים לשלוח אליכם הביתה אישורי היתרה סמוך לתחילת כל שנה ובגין השנה שהסתיימה.
  • כסף – אם יש בידיכם סכום כסף מהותי, הנמצא בבית או במקום אחר (הגדרת סכום מהותי – משתנה בין נישום לנישום), עליכם להציג זאת, ולציין את מקור כסף זה. נקודה זו רגישה ביותר, ולכן נמליץ לפנות ליועץ המס להתייעצות.
  • דיווח על קופות גמל, תכניות חיסכון, קרנות השתלמות וכיוצא בזאת – צריך לציין את כל התשלומים במצטבר שהועברו על ידיכם, כלומר- היתרות. יתרות חשובות ורלוונטיות לא כוללות הפקדות שבוצעו עבורכם ממעסיקים ו/או מגורמים אחרים, אלא אך ורק את התשלומים שביצעתם בעצמכם מכספכם. תשלומים עבורי ביטוחי בריאות, ביטוחי חיים ועוד הכוללים מרכיב סיכון בלבד ללא חיסכון, יחשבו כרלוונטיים, במידה ואלו תשלומים בסכומים מהותיים, והשימוש בנתונים אלה יעשה רק לצורך השוואת הצהרות ההון, וכן לצורך הדוח השנתי בו ניתן לדרוש החזרי מס לאור תשלומים אלו.
  • כלי רכב – יש לתעד כל מכירה ו/או רכישה של כלי רכב, גם אם מדובר בעסקה בינכם לבין גורם פרטי (זיכרון דברים ואישור על השיק או ההעברה הבנקאית) , וכן אן מדובר בעסקה מול גורם מסחרי/עסקי (שמרו את חשבונית המס או הקבלה שתקבלו).
  • תכולת הבית – עליכם לפרט את כל תכולת ביתכם. מומלץ לערוך רישום מסודר בקובץ אקסל לתיעוד של שווי הרכוש בבית. במידה ויש בידיכם דוח הערכה של שמאי, חלק זה יהי הפשוט וקל יותר עבורכם. כאמור, כל רכישה של מיטלטלין בסכום מהותי, לרבות תכשיטים וחפצי נוי, חייבת בשמירת הקבלה/החשבונית/האסמכתא לתשלום, למקרה ותצטרכו להציגה.
  • משכנתאות – עליכם לקבל אישור יתרה מהבנק שלכם בנוגע למשכנתא. אם קיבלתם הלוואות פרטיות, יהי עליכם לרכז מסמכי תיעוד שישמשו כראיה לאישור ההלוואה וקבלתה.
  • השקעות שונות – השקעות במטבע חוץ או בניירות ערך לדוגמא, מחייבים אישורי יתרות נפרדים מטעם הבנק. אותו הדבר תקף לגבי חשבונות בבתי השקעות.
  • כספת – במידה וברשותכם כספת, בין אם בבנק, או במקום אחר, תצטרכו לציין את מיקומה, ולרשום פירוט מלא של תכולת הכספת.
  • ייפוי כוח – אם יש לכם ייפוי כוח ושליטה על חשבון של אדם אחר, עליכם לדווח על כך בהצהרת ההון.